0532 067 05 26

Sosyal Medyada Biz}

Kampanya Spotu Başlığı
They start declaring you this and that. Either way, I technically inherit your building and your spaceship. Which means Planet Express is now… Awesome Express. You rotten kids!
TÜMÜNÜ GÖR

Cunda Adası

Alibey Adası ya da Cunda, idari bakımdan Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı bir adadır. Ayvalık koyundaki Ayvalık Adaları olarak adlandırılan irili ufaklı 22 adanın içerisinde yerleşime açık tek ada Alibey’dir.
 
Ayvalık’ın karşısındaki ada olarak bilinen Cunda’nın, Piri Reis’in, Kitab-ı Bahriye’sinde geçen Yunda Adaları’ndan Galat olduğu düşünülüyor. Ulusal kurtuluştan sonra düşman birliklerine ilk karşı koyan kahraman komutanın anısına adaya “Alibey Adası” adı verilmiş. Günümüzde her iki isim de kullanılmakta. Cunda Adası tarihi içinde anıldığı isimlerden biri de “kokulu ada” anlamına gelen “Moshonis” …
Taş sokaklar ve taş evleri Osmanlı döneminde şekillenmiş kent dokusu, dar ve kıvrımlı sokakları, cumbalı evleri ve konakları Ayvalık’ı diğer kentlerden ayıran ve onu farklı kılan en temel özelliğidir. Geçmişin zarif edası ve vazgeçilmez özenini taşıyan tarihi taş evleri, gülkurusu rengi ile ayvalıkta her sokakta rengârenk işlemeleri ile görebilirsiniz. Cumbası dökme demir balkon korkulukları, pencere kafesleri, ahşap ya da kesme taş işçiliği… Göz kamaştıran nefis oymalar ile süslenmiş balkon ayakları üzerindeki motifler, saatlerce izlemeye doyamayacağınız güzelliktedir.
 
Gözle görülen kısmın güzelliği kadar cunda adasının su altıda alabildiğince güzeldir. Tarihi batıklar, Osmanlı döneminden kalmış küpler, denizin altında yerini almış meraklılarını beklemektedir. Bu hazineyi keşfedebileceğiniz birçok alternatif sunar size ayvalık cunda adası.İstediğiniz bir dalgıç okulu ile ya da kendi kiraladığınız özel tekneniz ile gün boyu bu güzelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz.
Tekne kiralayarak, yirmi dört adayı tek tek gezip görmek, doğayla, deniz ile tam anlamıyla kaynaşmak istiyorsanız, Ayvalık ve cunda adası en güzel yerdir.
 
Eğer cunda da bulunuyorsanız, her koy’un dan her adasından denize girebilirsiniz .  Lale Adası girişindeki belediye plajı, Çataltepedeki plajlar ya da Pateriça’daki bir eşi daha olmayan doğal plaj isteğinize cevap verecek niteliktedir.
 
Ayvalık‘la cunda tipik sokak ve mimari değerleri nedeniyle saatlerce günlerce gezilip fotoğraf çekilecek özelliktedir. Cunda ve civar koylar (sarımsaklı, çamlık),tepeler her an bir cennet parçasında tatil yaptığınızı anımsatır sizlere. Sokaklar geçmişe yolculuk yaptırır, doğası ise cennet’e.
Ayvalık ve çevresi M.Ö. Herodot tarafından Ekatonisos olarak anılıyordu. Coğrafyacı Strabon ise, “Ekatos, Apollon’dan başkası değildir ve son derece kutsanan bir tanrıdır.” diyor. Ardından bölgeye Moshonisia denmeye başlanmış. Moshos ismi için de iki fikir ileriye sürülmekte; biri yöredeki bitkilerden yayılan güzel kokulardan esinlenildiği, diğeri ise eski çağlarda yöre adalarında barınan Moshos adında bir korsandan bu ismin alındığı yönünde.
Bölge incelendiğinde yalnızca Cunda’nın bitki örtüsünün zengin olduğu farkediliyor. Diğer Ayvalık adaları ise boş ve çalılarla kaplı ancak Moshonisia çoğul bir deyim ve bütün adaları kapsıyor. Haliyle diğer adalarda güzel koku yayan bitkiler olmadığı için Ayvalık adaları arasında barınan korsan Moshos’tan bu ismin alınmış olma ihtimali daha yüksek.
 
Ada nüfusunun büyük bir kısmı Girit ve Midilli adalarından 1924 nüfus mübadelesi zamanında göçmüş Türkler’den oluşuyor.  Bu sebeple adanın yaşlı nüfusunun büyük bölümü Rumca-Yunanca’yı bilmekte.
 
İsmi Ayvalık ile  bütünleşmiş olan bu adayı Rumlar Nesos olarak adlandırıyorlar. Adanın tarihe tanıklık etmiş kilise, manastır ve Rum evleri ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor ve beğeni topluyor. Rum evleri, kapı tokmaklarından, iç mimarilerine kadar enteresan ayrıntılarla dolu. Adayı dolaşırken Taş Kahve’de çay içmeyi ve sokakları gezerken yolunuza çıkacak Cunda tarihi çeşmelerini incelemeyi unutmayın.
 
 
Ayvalık’ı açık denize kapayan bu adaya 1896 yılında inşa edilen bir köprü sayesinde karayolu ile geçilebiliyor.
 
Ada içerisinde sekiz adet manastır bulunuyor. Cunda’da yer alan kiliselerin en büyüğü Taksiyarhis Kilisesi. Bu kilisenin büyük çanı Bergama Müzesi’nde sergileniyor.